Αυτή η κατηγορία έχει σκοπό να σας ενημερώσει για τους Πολιτιστικούς Συλλόγους που υπάρχουν στην περιοχή μας, το έργο τους και την ιστορία που κρύβουν!

Οι σύλλογοι του Ελληνικού με τους οποίους θα ασχοληθούμε είναι οι εξής:

• Ένωση Ποντίων Σουρμένων
  • Σύλλογος Κρητών Ελληνικού «Ο Ψηλορείτης»
  • Σύλλογος Ηπειρωτών «Το Ζάλογγο»
  • Εξωραϊστικός & Εκπολιτιστικός Σύλλογος «Πρόοδος» Αγίας Παρασκευής
  • Εξωραϊστικός Πολιτιστικός Σύλλογος Κατοίκων Κάτω Ελληνικού
  • Λαογραφικός Σύλλογος Βορειοηπειρωτών «Χάονες»

Επιλέξτε από το αριστερό μενού τον σύλλογο στον οποίο επιθυμείτε να πλοηγηθείτε!

Διεύθυνση: Κτίριο 403-4 Πρώην Αμερικανική Βάση Ελληνικού

Τηλέφωνο επικοινωνίας/φαξ : 210-9620047

Ιστοσελίδα: http://sillogoskritonellinikou.blogspot.gr/

Ο σύλλογος Κρητών Ελληνικού «Ο ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ» ιδρύθηκε το 1974 στο Ελληνικό, στο χώρο της πρώην Αμερικανικής Βάσης και ήταν ο πρώτος Σύλλογος Κρητών στην ευρύτερη περιοχή. Σήμερα πρόεδρος του Συλλόγου είναι ο κύριος Σταματάκης Δημήτρης.

Επιτελεί πολιτιστικό έργο καθώς διοργανώνει ποικίλες δραστηριότητές σχετικά με τον εορτασμό των ιστορικών γεγονότων. Αυτά είναι η επέτειος της Μάχης της Κρήτης που πραγματοποιείται με μεγαλοπρεπή εορτασμό κάθε 2η Κυριακή του Ιούνη, με ομιλίες, θεατρικές παραστάσεις- δρώμενα, συναυλίες και χορούς, η ιστορική επέτειος του Αρκαδίου καθώς και αυτή της Ένωσης της Κρήτης με την Ελλάδα. Επιπλέον, ο Σύλλογος οργανώνει αφιερώματα σε μεγάλους Κρήτες άνδρες, όπως στον Εθνάρχη Ελευθέριο Βενιζέλο, στο Νίκο Καζαντζάκη, στον Νίκο Ξυλούρη και σε άλλους συγγραφείς και καλλιτέχνες. Ακόμη, πραγματοποιεί διαλέξεις, σχετικά με τη συμβολή των Κρητών στους απελευθερωτικούς αγώνες αλλά και με άλλα θέματα, προβάλλει επετειακά ντοκιμαντέρ- ταινείες, διοργανώνει παρουσιάσεις βιβλίων Κρητών συγγραφέων καθώς και ημερίδες- διαγωνισμούς μελών για την κρητική διατροφή και φιλοξενεί νέους από την υπόλοιπη Ελλάδα με σκοπό την γνωριμία της κρητικής πολιτισμικής κληρονομιάς.

Φυσικά φροντίζει για την εκμάθηση κρητικών παραδοσιακών χορών η οποία απευθύνεται σε άτομα διαφόρων ηλικιών και επιπέδων ενώ πραγματοποιείται από τον χοροδιδάσκαλο Φανουργάκη Δημήτρη κάθε Σάββατο. Μάλιστα εκτός από τους παραδοσιακούς κρητικούς χορούς, στον ίδιο χόρο πραγματοποιούνται και μαθήματα χορών από όλη την Ελλάδα κάθε Δευτέρα και Τετάρτη σε συνεργασία με την ομάδα «Οι φίλοι της παράδοσης» με τους χοροδιδασκάλους Κώστα Κάμζελα και Μαρία Αθανασίου. Επιπροσθέτως, γίνεται εκμάθηση Ριζίτικου τραγουδιού ,κάθε Πέμπτη ,από τη  Ομάδα Ριζίτικου Τραγουδιού «ΟΙ ΡΙΖΙΤΕΣ» καθώς επίσης και εκμάθηση των κρητικών παραδοσιακών μουσικών οργάνων λύρας και λαούτου.

Το έργο του Συλλόγου δεν τελειώνει εδώ καθώς διοργανώνει θεατρικές παραστάσεις, αναβιώσεις εθίμων, όπως του Κλήδονα, έθιμα Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, τα Καζανέματα- το πάτημα των σταφυλιών αλλά και αποσπερίδες με ή χωρίς μουσική για σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των μελών του Συλλόγου και ως ελάχιστο δείγμα φιλοξενίας στους δωρητές- χορηγούς και εθελοντές της συνέχισης της λειτουργίας του Συλλόγου.

Με αυτό πολιτιστικό του έργο, ο Σύλλογος Κρητών Ελληνικού αναδεικνύει τον πολιτισμό, την ιστορία και την λαϊκή τέχνη καθώς επίσης συμβάλλει και στη διατήρηση και μεταβίβαση των παραδόσεων, των ηθών και των εθίμων της Κρήτης αποτελώντας  συνεχιστή μιας πλούσιας πολιτισμικής κληρονομιάς.

kritwn00
kritwn01
kritwn02
kritwn03
kritwn04
kritwn05
kritwn06

Διεύθυνση: 25η οδός & πλατεία Αγίας Τριάδας

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210-9631513 & 694 6455190 & 210-9618312

Ο σύλλογος Ηπειρωτών Ελληνικού «ΤΟ ΖΑΛΟΓΓΟ» ιδρύθηκε το 2004 με έδρα του το Ελληνικό και έχοντας ως απώτερο σκοπό του, τη διατήρηση της Ηπειρωτικής παράδοσης και τη μεταβίβασή της από γενιά σε γενιά. Στο χώρο που στεγάζεται ο Σύλλογος υπάρχει γραφείο, βιβλιοθήκη, λέσχη των μελών καθώς και αίθουσα όπου πραγματοποιείται η εκμάθηση των παραδοσιακών χορών. Τα μέλη μέσω της συμμετοχής τους στην εκμάθηση παραδοσιακών ηπειρώτικων χορών αναπτύσσουν πνεύμα συναδέλφωσης και αλληλεγγύης.

Ακόμη ο Σύλλογος Ηπειρωτών οργανώνει διάφορες εκδηλώσεις όπως το Ηπειρώτικο πανηγύρι, η κοπή της Πίτας, ο αιτήσιος χορός αλλά ακόμη συμμετέχει και σε επετείους και εκδηλώσεις άλλων πολιτιστικών συλλόγων καθώς και στην ετήσια Πανηπειρωτική εκδήλωση «η κοπή της Πίτας του Ηπειρώτη»Ο σύλλογος Ηπειρωτών Ελληνικού εκδίδει ενημερωτικά περιοδικά έντυπα γι αυτές τις εκδηλώσεις αλλά και για τα νέα του και διοργανώνει ομιλίες, διαλέξεις διαφωτιστικού περιεχομένου, σεμινάρια και πολλές εκδρομές τοπικού χαρακτήρα αλλά και πολυήμερες με κύριο προορισμό την Ήπειρο και άλλες περιοχές της Ελλάδας όπως Πελοπόννησο και Θεσσαλία.

Ωστόσο το πιο σπουδαίο και αξιοσημείωτο έργο του Συλλόγου, είναι η ένδειξη αλληλεγγύης μεταξύ των Ηπειρωτών η οποία πραγματοποιείται με την παροχή βοήθειας με κάθε πρόσφορο μέσο, σε όσους Ηπειρώτες κάτοικους του δήμου Ελληνικού τη χρειάζονται πραγματικά είτε λόγω απορίας, είτε λόγω ασθένειας καθώς και στους μόνιμους νεαρούς κάτοικους της Ηπείρου που φοιτούν σε σχολεία ή σχολές ή εν γένει εκπαιδευτικά ιδρύματα των Αθηνών και έχουν ανάγκη ηθικής και υλικής συμπαράστασης. Επίσης προσφέρουν συμπαράσταση προς την Ήπειρο σε στιγμές θεομηνιών, προώθηση κοινωφελών και πνευματικών θεμάτων καθώς και την προβολή τους.

hpeirwtwn01
hpeirwtwn02