Μεταμορφώσεως του Σωτήρος - Σουρμένων 1925

Οδός: Λ. Ιασωνίδου και Χρυσάνθου Τραπεζούντος

Τκ: 16777

Τηλ: 2109618624, Fax: 2109604808

Πανηγυρίζει: 6 Αυγούστου, Κυριακή του Θωμά, 27 Αυγούστου (Αγίου Φανουρίου)

4 Νοεμβρίου (Αγίου Γεωργίου του Καρσλίδου)

Δραστηριότητες - Εκδηλώσεις: Κυριακή του Θωμά: Ποντιακό Πανηγύρι. Εξομολόγηση κάθε Πέμπτη με σταθερή ώρα 4 μμ όλο το χρόνο. Κατά μήνα τέλεση Ιεράς Αγρυπνίας. Εσπερινό Κήρυγμα κάθε Τετάρτη μέτα την Παράκληση προς την Υπεραγία Θεοτόκο. Προσκυνήμ.

Εκδρομές. Δέματα αγάπης προς του έχοντες ανάγκη. Επισκέψεις σε οικίες ασθενών, νοσοκομεία, γηροκομεία. Υλική βοήθεια στην Ιεραποστολική Μητρόπολη Μαδαγασκάρης. Προσφορά γεύματος σε απόρους της ενορίας κατά τις μεγάλες εορτές και Κυριακές. Φροντιστήρια για μαθητές. Ομάδα συμπαράστασης για τα παιδιά του τοπικού Κ.Α.Α.Π. Βούλας.

Παρεκκλήσιο: Αγίου Φανουρίου ( Εντός του Ιερού Ναού), Αγίων Αναργύρων (Ιδιωτικό).

Ο σημερινός  Ενοριακός Ναός της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος άρχισε να λειτουργεί από τα μέσα του έτους 1966. Το 1927 κατεδαφίστηκε.

Ιερός Ναός Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στο χωριό Τσίτε, Σούρμενα Πόντου, απ΄ όπου πήρε το όνομά του ο ναός στην πόλη μας

Ο νέος Ιερός Ναός άρχισε να ανοικοδομείται από την αρχή του 1963 έως τα μέσα του 1966 με εφημέριο ?πρόεδρο του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου, από την Κεφαλληνία , πατέρα  Σωκράτη Σταματάτο.

Την αρχιτεκτονική μελέτη του τη  συνέταξε ως δωρεά (1960) ο απόφοιτος Αρχιτέκτονας κ. Κοσμάς Σαββίδης ο οποίος ήταν κάτοικος Σουρμένων. Τη στατική μελέτη έκανε ως δωρεά ο κ. Πάνος Κωνσταντινίδης που ήταν πολιτικός μηχανικός και κάτοικος Βούλας.

Ο αρχιτέκτονας Κοσμάς Σαββίδης συνεχίζει  και μέχρι σήμερα ως δωρεά να συντάσσει τις μελέτες και να επιβλέπει τις εργασίες ολοκληρώσεως του ναού (όσο αναφορά τα προπύλαια, το κωδωνοστάσιο , τις αίθουσες κατηχητικών σχολείων, το εντευκτήριο, τα παρεκκλήσια κλπ.)

Το έργο το στήριξαν οικονομικά με σημαντικές επιχορηγήσεις της τότε Κοινότητας Ελληνικού όσο ήταν Πρόεδρος ο Ξενοφώντος Παπαγεωργίου και πρόεδρος του Δήμου Ελληνικού ο  δήμαρχος Κωνσταντίνος Κορτζίδης (κατασκευή παρεκκλησίου) και Ιορδάνης Ευφραιμίδης (εγκατάσταση κλιματισμού).

Τέλος, η προσφορά της συσταθείσης Ερανικής Επιτροπής ήταν τεράστια καθώς με  ζήλο, αγάπη και αρκετή κούραση συγκέντρωσε χρήματα, από εράνους και εκδρομές με την έγκριση από τα εκάστοτε Μητροπολιτικά Συμβούλια.

Πηγές : Ιερά Μητρόπολη Γλυφάδας Ελληνικού Βούλας Βουλιαγμένης και Βάρης

Ημερολόγιο 2014 της Ιερά Μητρόπολη Γλυφάδας Ελληνικού Βούλας Βουλιαγμένης και Βάρης