Κατά τα σχολικά έτη 2021-2022 και 2022-2023 το σχολείο μας 1ο ΓΕΛ Ελληνικού υλοποίησε εκπαιδευτικό προγράμμα Erasmus Plus σε συνεργασία με το Ολλανδικό Σχολείο Metis Montessori Lyceum Amsterdam με θέμα «Πρόσφυγες-Από την αρχή μέχρι το τέλος της διαδρομής». Οι στόχοι του προγράμματος ήταν ποικίλοι και επετεύχθησαν στο μέγιστο βαθμό. Διευρύνθηκαν οι ορίζοντες των μαθητών και εξαλείφθηκε η ξενοφοβία.  Οι μαθητές/τριές μας εξελίχθηκαν ως προσωπικότητες και ως μελλοντικοί ενεργοί πολίτες, ικανότεροι από ότι πριν στη λήψη πρωτοβουλιών με όραμα την εξέλιξη της κοινωνίας.  Για τους εκπαιδευτικούς υπήρξε  αλληλεπίδραση με τους συναδέλφους από το εξωτερικό και υιοθετήθηκαν νέες καλές πρακτικές εκατέρωθεν.    Η κοινωνία πληροφορήθηκε για τις δράσεις μας μέσα από το Facebook και άλλες δράσεις ανοιχτές προς την κοινωνία. Οπτικό υλικό υπάρχει στη σελίδα Facebook του σχολείου ενώ εδώ παραθέτουμε  τις παρουσιάσεις και τις εργασίες των μαθητών/μαθητριών μας οι οποίες προέκυψαν από επι τόπου έρευνα στην Ελλάδα και στην Ολλανδία.