Σχολεία πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Με μεγάλη χαρά και περηφάνια ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας αναγορεύτηκε για μια ακόμη φορά ΄Σχολείο Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Το πρόγραμμα «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» στοχεύει στο να μειωθεί η απόσταση που χωρίζει την Ευρωπαϊκή Ένωση από τους πολίτες της, προωθώντας ταυτόχρονα την κοινοβουλευτική δημοκρατία και τη συμμετοχή των νέων. Η αξιολόγηση και επιλογή του σχολείου μας έγινε από το Πανεπιστήμιο Πειραιά και το Γραφείο του Ευρωκοινοβουλίου στην Ελλάδα. Κρίθηκαν ως προς την αποτελεσματικότητα και την καινοτομία οι δράσεις των υποψηφίων μαθητών Πρέσβεων οι οποίοι με τη βοήθεια των Καθηγητών Πρέσβεων έκαναν έρευνα και στη συνέχεια ενημέρωσαν και τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου σχετικά με τον ευρωπαϊκό κοινοβουλευτισμό, τις αξίες της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρώπη, καθώς και για τον ρόλο και τη λειτουργία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Τους ευχαριστούμε πολύ.
Ευχαριστίες και στον Δήμαρχο μας κ. Γιάννη Κωνσταντάτο ο οποίες πρόθυμα μας αφιέρωσε τον χρόνο του μέσω τηλεδιάσκεψης στα πλαίσια μίας από τις δράσεις μας για περιβαλλοντικά θέματα.