Σχολεία πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Με μεγάλη χαρά και περηφάνια, το σχολείο μας δέχτηκε την πρόσκληση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για συμμετοχή ενός καθηγητή από το 1ο ΓΕΛ Ελληνικού σε διήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο στην έδρα του Ευρωκοινοβουλίου στις Βρυξέλλες, στις 3 και 4 Φεβρουαρίου 2020. Η πρόσκληση έγινε στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος "European Parliament School Ambassadors" ,στο οποίο συμμετέχουμε για τέταρτη συνεχή χρονιά. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από την καθηγήτρια μας κ. Δόση Βασιλική ΠΕ06 η οποία επέστρεψε με εξαιρετικές εντυπώσεις για την άριστη διοργάνωση του σεμιναρίου και την πραγματοποίηση των στόχων του, οι οποίοι ήταν πολλαπλοί. Ήταν τόσο η βιωματική ενημέρωση σχετικά με τον τρόπο και τις μεθόδους εκπόνησης του προγράμματος όσο και η γνωριμία με συναδέλφους από την Ελλάδα, και την υπόλοιπη Ευρώπη οι οποίοι μοιράζονται την αφοσίωση τους στο πρόγραμμα και είναι έτοιμοι για συμπράξεις και συνεργασίες μεταξύ των σχολείων τους. Με νέα εφόδια λοιπόν και νέες γνωριμίες το πρόγραμμα Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαικού Κοινοβουλίου συνεχίζεται δυναμικά.